Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Jores has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Jores.php on line 21

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Database has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Database.php on line 5

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 84

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate_plugin has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 469
Užitečné nástroje pro tvorbu webových stránek

„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Počítače, weby

Užitečné nástroje pro tvorbu webových stránek

Na této stránce najdete přehled užitečných programů, které jsou zdarma a mohou se hodit (nejen) při tvorbě webových stránek

Uvedené programy doporučuji proto, že jsem je sám vyzkoušel (až na Portable Firefox) a mám s nimi dobré zkušenosti

 • PSPad- "Programátorský" textový editor s mnoha funkcemi, na profesionální úrovni a přitom freeware.
  Domovská stránka PSPadu
 • Webové prohlížeče- Jen připomínka, že při návrhu webových stránek není radno kontrolovat jejich fungování pouze v jediném prohlížeči. Nejpoužívanější prohlížeče jsou u nás (psáno v roce 2007) kromě Internet Exploreru (viz níže) Firefox a Opera.
  Domovské stránky Opery (neoficiální české stránky), Český web prohlížeče Firefox
 • Více verzí Internet Exploreru současně- Při tvorbě stránek je často dobré ověřit jejich funkčnost v různých verzích Internet Exploreru, například v IE6 a IE7. Jak ale na to, když Internet Explorer je "zaháčkovaný" ve Windows a instalace jiné verze přepíše starší instalaci?
  Můžete vyzkoušet balík Multiple IEs, což je balíček, obsahující prohlížeč Internet Explorer ve verzích 3.0, 4.0, 5.01, 5.5 a 6. Jednotlivé verze jsou samostatné a nenaruší sebe navzájem ani "hlavní" instalaci Internet Exploreru ve Windows.
  Můžete tedy mít v systému například IE7 a vedle něj díky Multiple IEs starší verze.
  Poznámky: Vzhled a některá nastavení prohlížečů v Multiple IEs jsou zčásti ovlivněna Internet Explorerem obsaženým v systému. Nicméně pro účely zkoušení stránek je balík velmi dobře použitelný.
  Balík MultipleIEs nefunguje pod Windows Vista.
  Prohlížeč Internet Explorer, včetně verzí z balíku Multiple IEs, můžete legálně instalovat jen pokud vlastníte licenci na operační systém firmy Microsoft.
  Multiple IEs
 • Opera Developer Console- Pokud používáte (jako já) prohlížeč Opera a zároveň potřebujete ladit webové stránky, určitě si na lištu přidejte tlačítko Developer Console. Jak na to: Jděte na stránku s nástroji pro Operu a klikněte na tlačítko "Developer console". Na otázku, zda chcete přidat tlačítko zvolte "Ano". Poté stačí kliknout pravým tlačítkem na jakoukoliv lištu či panel v Opeře, zvolte "Přizpůsobit", záložku "Tlačítka" a sekci "Vlastní tlačítka" a přetáhněte tlačítko Developer Console na místo, kde ho chcete mít.
  Nástroj Developer Console nabízí velké množství informací o prvcích na stránce a jejich vlastnostech, procházení objektovým modelem dokumentu apod.
  Stránka s vývojářskými nástroji pro Operu
 • Příruční webový server- Chtěli byste vyrobit webovou aplikaci podobnou klasickému programu? Aby mohla používat databázi a skriptování na straně serveru a přitom se dala vypálit na CD či DVD a uživatelé jí mohli spustit přímo z média? Žádný problém, pokud použijete Server2Go. Server2Go je webový server s podporou PHP a databází (MySQL, SQLite), který není třeba instalovat a umí běžet třeba i z CD či DVD.
  Poznámka: Program je zdarma, ale při jeho komerčním využití autoři vyzývají k zaplacení příspěvku na rozvoj projektu.
  Domovská stránka Server2Go
 • Regulární výrazy snadno a rychle- Tápete při programování (u webových stránek třeba Javascriptu nebo PHP) v regulárních výrazech? Vyzkoušejte nástroj jménem The Regex Coach. Aplikace je poměrně jednoduchá, v horní části zadáte regulární výraz a případné modifikátory a v dolní části testovaný řetězec. Regex Coach zobrazí, zda řetězec výrazu odpovídá a zvýrazní i části, které odpovídají závorkovaným částem regulárního výrazu.
  Tento nástroj velmi usnadní zkoumání, jak vlastně daný regulární výraz funguje a vyhnete se nepříjemným překvapením, kdy regulární výraz zafunguje jinak, než jste původně očekávali.
  O nástroji Regex Coach vyšel také článek na Intervalu
  The Regex Coach
 • Mobilní webové vývojové prostředí- Na závěr kombinace tří produktů, které lze nahrát na flashdisk. S jejich pomocí lze vytvořit prostředí pro vývoj webů, které si můžete nosit stále s sebou na klíčence. Připojíte flashdisk k libovolnému počítači s Windows a máte k dispozici svůj webový server se svým rozpracovaným projektem, svůj nastavený webový prohlížeč a svůj nastavený textový editor. Po ukončení práce odpojíte flashdisk, svou práci si odnesete s sebou a počítač necháte ve stavu, v jakém byl před připojením flashdisku.
  První dva produkty jsou již zmíněné výše:
  • PSPad editor- dodává se i bez instalátoru, instalace není nutná, funguje i prosté nakopírování souborů
  • Server2Go- webový server schopný běžet bez instalace i z CD či flashdisku
  Tím máme editor a webový server, zbývá přenosný webový prohlížeč. Zde si podle chuti můžete zvolit jednu z možností:
  • Opera@USB- upravená Opera, schopná běžet bez instalace z flashdisku
  • Portable Firefox- upravená verze Firefoxu (nezkoušel jsem, používám Opera@USB)

Napsal Joker, 7.11.2007 19.01:13, naposledy upraveno 7.11.2007 19.46:07