Stažení Minigalerie a ukázka použití
Podívejte se na ukázku použití Minigalerie.
Instalace a použití
Obsah archivu stačí nahrát na Vaše webové stránky (vyžaduje na serveru PHP, vyzkoušeno na PHP4 a PHP5). Samotný HTML kód stránky je uložen v souboru galerie.tpl. Ke kódu můžete připojit svůj vlastní CSS soubor a nastavit vzhled stránky podle svých představ. Pokud chcete přesouvat i dynamicky generované bloky, je vhodné si prostudovat dokumentaci JoresTemplate. Ve výchozím nastavení funguje galerie takto (drtivou většinu nastavení je možné změnit):
- Uvnitř archivu se nachází adresář fotky, do kterého se nahrají fotky i jejich náhledy. Rozpoznávané přípony souborů jsou: *.jpg, *.jpeg, *.png.
- Náhledy obrázků pojmenujte tak, aby název souboru byl: *název velké fotky*_tmb.*přípona*. Například pokud se obrázky jmenují foto1.jpg, foto2.jpg, foto3.jpg, náhledy se budou jmenovat: foto1_tmb.jpg, foto2_tmb.jpg, foto3_tmb.jpg.
- V názvech souborů (adresářů) nepoužívejte diakritiku!
- Pokud chcete obrázkům přiřadit popisky, vytvořte ve stejném adresáři, kde je daná fotka, soubor *název fotky*.txt, pokud se soubor s fotkou jmenuje například foto1.jpg, popisek pojmenujte foto1.txt. Soubor uložte v kódování UTF-8. Pokud popisek píšete například v Poznámkovém bloku ve Windows, při ukládání souboru zvolte: Soubor, Uložit jako, zadejte název souboru (například foto1.txt pro obrázek foto1.jpg) a na třetím řádku vyberte kódování UTF-8.
- Uvnitř galerie můžete vytvářet podgalerie- stačí, když v adresáři fotky vytvoříte další adresáře a do nich nahrajete fotky stejně, jako v předchozích bodech.
- Název adresáře se zobrazí na stránce jako název podgalerie. V názvech adresářů však nepoužívejte diakritiku. Pokud chcete mít název galerie s diakritikou, nebo například celou větu s interpunkcí apod, vytvořte uvnitř příslušného adresáře soubor s názvem: _kategorie.txt a do něj napište pojmenování galerie. Soubor opět uložte v kódování UTF-8.
- Příklad: Chcete-li v hlavní galerii mít podgalerii s názvem "Dovolená v Řecku", vytvořte v adresáři fotky podadresář například jménem "recko" (bez uvozovek), uvnitř kterého vytvořte soubor jménem _kategorie.txt a do něj napište: Dovolená v Řecku. Soubor uložte v kódování UTF-8 (viz výše). Dále do adresáře recko nahrajte fotky podle předchozích bodů.
Pokročilé úpravy
Nastavení PHP skriptu.
Chcete-li měnit nastavení skriptu, editujte soubor galerie.php. Nastavení je na začátku skriptu a každá položka je (doufám) dostatečně a přehledně okomentovaná.
Úprava dynamických bloků.
Pokud se vyznáte v použití JoresTemplate, zde najdete popis a význam prvků, které skript naplňuje:
- kategorie
- (blok) kód v bloku se zobrazí pro každou podřízenou galerii. Uvnitř bloku lze používat proměnné:
- KATEGORIE_URI
- hodnota parametru kategorie ve skriptu pro danou galerii (tzn. adresa galerie je galerie.php?kategorie={KATEGORIE_URI}
- KATEGORIE_NAZEV
- název kategorie
- galerie_vnejsi
- (blok) vnější blok zbrazování galerie (tj. zobrazování řádků). Uvnitř se předpokládá blok galerie_vnitrni. Pokud chcete galerii v tabulce, dejte do tohoto bloku značku <tr>, pak blok galerie_vnitrni a pak </tr>
- galerie_vnitrni
- (blok) vnitření blok zobrazování galerie (tj. zobrazování obrázků v řádku). Uvnitř tohoto bloku se očekávají jednotlivé obrázky. Uvnitř se používají následující proměnné:
- OBRAZEK_CESTA
- Pokud existuje velký obrázek, je zde uložena cesta k němu. Použitelné pro atribut href odkazu na velký obrázek.
- NAHLED_CESTA
- Cesta k náhledu obrázku (například pro atribut src prvku img)
- POPISEK
- Má-li obrázek popisek, je vyplněn v této proměnné
- NEMA_PODKATEGORIE
- naplněno v případě, že uvnitř dané galerie nejsou žádné podgalerie
- TATO_KATEGORIE_NAZEV
- název aktuálně prohlížené galerie
- VYSSI_KATEGORIE_NAZEV
- název nadřazené galerie
- VYSSI_KATEGORIE_URL
- parametr kategorie pro nadřazenou galerii (tzn. adresa je galerie.php?kategorie={VYSSI_KATEGORIE_URL})