„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Volební průvodce - koho volit?

napsal Joker, 25.5.2010 1.00:29, naposledy upraveno 25.5.2010 8.20:59

Hodně lidí podléhá dojmu, který podporují i dvě největší strany, že volby jsou vpodstatě rozhodováním mezi těmi dvěma, tj. mezi „modrými“ a „oranžovými“.

Přitom ve volbách kandiduje spousta stran, jen většina lidí nemá čas a chuť pročítat programy a o většině z kandidujících stran nikdy neslyšela. Zkusil jsem proto sestavit stručný, jednoduchý (a rovnou upozorňuji, že tím pádem zjednodušený) přehled všech kandidujících stran.

Dál upozorňuji, že článek vyjadřuje moje osobní názory. Nemusíte se mnou souhlasit a pokud si sami strany projdete a utvoříte vlastní názor, je to to nejlepší, co můžete udělat.

Úvod a vysvětlení pojmů

Strany jsou seřazené podle přidělených čísel ve volbách, u každé strany uvedu následující body:

  • Orientace: Můj názor na umístění strany v politickém kompasu. Strana může být na ekonomicky levicová nebo pravicová a sociálně autoritářská nebo liberální. Vysvětlím níže.
  • Popis: Bližší popis cílů nebo zaměření strany, podle programu.
  • Hodnocení: Mé osobní hodnocení.
  • Doporučení: Jednoslovné doporučení, volit nebo nevolit. Budu se snažit nedávat to čistě podle programu strany, ale i podle důvěryhodnosti- nakolik si myslím, že strana ten program bude plnit.

Pokud strana nekandiduje ve všech krajích, bude to uvedené v popisu.

Poznámka k orientaci: Politický kompas mi přijde daleko lepší, než klasické „novinářské“ dělení na levici a pravici. Jaký smysl má dělení levice-pravice, když pak zjistíte, že třeba „extrémně pravicová“ DSSS má program bližší komunistům nebo ČSSD než „pravicovým“ stranám? Politický kompas není jedna osa, ale dvě: ekonomická a sociální. Na ekonomické ose může strana být levicová, tj. tíhnoucí ke kolektivismu, nebo pravicová, prosazující tržní kapitalismus. Na sociální ose může být strana liberální, prosazující svobodu lidí až po extrém anarchismus, nebo autoritářská, prosazující řád a dodržování pravidel, až po extrém fašismus.

Podle politického kompasu pak nacionalismus bude levicový autoritářský směr, v ekonomických rysech podobný ostatním levicovým ideologiím a v sociálních rysech podobný ostatním autoritářským ideologiím. Přijde mi to daleko srozumitelnější.

1. Občané.cz

Orientace
Pravicová, středo-liberální
Popis
Nekandiduje v Ústeckém kraji. Strana si klade za cíl reformy, „celkové zlepšení poměrů“, posílení přímé demokracie (např. obecné referendum, přímá volba prezidenta, hejtmanů a dalších), zjednodušení daňového systému, po skončení krize snižování daní.
Hodnocení
Zjevně strana, která by chtěla nahradit některou z „těch velkých“, vzhledem k ideovému zaměření nejspíše ODS. Na jednu stranu je pozitivní, že strana má kompletní program, na druhou stranu u nové malé strany mi to přijde spíše jako nevýhoda- možná je lepší na začátku spíše vypíchnout jednu nebo více hlavních idejí, přece jen když X stran říká „budeme jako ty současné parlamentní strany, jen lepší“, špatně se v tom orientuje, když Věci Veřejné je mediálně známější strana, vypadá pak Občané.cz jako „Něco jako další Věci Veřejné“.
Přesto, pokud věříte, že by to zvládli dělat lépe než ty současné strany, může to být zajímavá varianta.
Doporučení
Volit

2. Liberálové.CZ

Orientace
Pravicová, liberální
Popis
Kandiduje pouze ve Středočeském kraji. Cíle jsou například místo EU vytvořit Spojené Státy Evropské, přijmout Euro co nejdříve, zrušit Benešovy dekrety, privatizace státních firem, deregulace, ukončení státní podpory čehokoliv, rovná daň, zrušení všech daňových úlev.
Hodnocení
V názvu strany sice je „Liberálové“, ale ne celý jejich program je vyloženě liberální, například školní uniformy nebo majetková přiznání s prokazováním původu majetku. Navíc podle mého názoru postavit Spojené Státy Evropské na současné EU by popřelo většinu jejich zbývajícího programu, protože současná EU je spíše direktivní byrokratická instituce a bylo by možné očekávat spíš zavedení daleko více věcí typu společné zemědělské politiky, než jejich rušení. Čili podle mého názoru ty „liberální“ programové body se srážejí s těmi požadujícími co nejrychlejší a co nejvyšší integraci EU.
Doporučení
Nevolit

3. Ježíš je Pán (…)

Odstoupila z voleb

4. Věci Veřejné

Orientace
Středo-pravicová, liberální
Popis
Strana prosazuje posílení přímé demokracie, zjednodušení státní správy, zprůhlednění výběrových řízení, snižování přímých daní (jako daň z příjmu) ve prospěch nepřímých (jako DPH), podpora rovné daně, na druhou stranu např. zachování průběžného důchodového systému.
Hodnocení
Výhodou Věcí Veřejných mezi neparlamentními stranami jsou zkušenosti v politice na obecní a krajské úrovni. Na druhou stranu vznikají i jisté otázky, například že Radek John podle svých slov v březnu začal VV podporovat a v červnu se stal jejich předsedou, to není úplně standardní postup.
Doporučení
Volit

5. Konzervativní strana

Orientace
Pravicová, středo-autoritářská
Popis
Hlásá „etiky do politiky, návrat morálky do činností, které politiku naplňují“. Prosazuje např. zavedení dvoukolového poměrného volebního systému do poslanecké sněmovny, absolutní nedotknutelnost soukromého vlastnictví (pokud bylo nabyto legálně), rovnou daň, právo bezúhoných občanů vlastnit střelné zbraně, posílení vazeb na NATO, definitivní oddělení církve od státu s dokončením restitucí nebo větší podíl církví v politickém životě.
Hodnocení
Tady dost záleží na politické orientaci každého. Kdo je konzervativec, pro toho bude Konzervativní strana asi jednou z mála zajímavých, pro ostatní naopak asi zajímavá nebude.
Doporučení
Viz hodnocení

6. KSČM

Orientace
Extrémně levicová, autoritářská
Popis
Parlamentní strana: Tato strana je spoluzodpovědná za současnou situaci
KSČM prosazuje například zachování nebo posílení postavení zaměstnanců, nezvyšování věku odchodu do důchodu, zvýšení minimální mzdy (na 14 000Kč měsíčně), minimálního důchodu (na 10 000Kč měsíčně) a zvýšení sociálních dávek, zvýšení daně z příjmu a regulaci finančního trhu, státní regulaci nájemného, ceny energií a mnoha dalších věcí (např. plynu, vody, bankovních poplatků), ukončení členství v NATO.
Hodnocení
Tady je to jednoduché, volba KSČM je otázka víry. Buď věříte, že lze takhle „nařídit blahobyt“ a nebudete volit nikoho jiného, nebo nevěříte a nebudete volit komunisty.
Já věřím racionálním logickým argumentům.
Doporučení
Nevolit

7. Koruna Česká (…)

Orientace
Středo-pravicová, autoritářská
Popis
Kandiduje v Praze, Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Olomouckém kraji.
Hlavní myšlenky strany jsou zavedení monarchie, obnovení šlechty (včetně přeměny Senátu na aristokratickou parlamentní komoru), důraz na tradice a posílení role křesťanských církví.
Hodnocení
Já osobně nevěřím, že by zavedení monarchie něco vyřešilo, leda by přineslo nové problémy. Neexistuje tradiční král a tradiční šlechtici, kteří by tu měli nějakou přirozenou autoritu. Nechat tu vládnout někoho úplně cizího s odůvodněním že „tak to má být podle tradice“ mi přijde zcestné.
Doporučení
Nevolit

8. ČSNS

Orientace
Středo-levicová, středo-autoritářská
Popis
Kandiduje jen v Praze.
ČSNS (Česká Strana Národně-Sociální) je strana s velmi dlouhou historií, prosazuje věci jako obnovení základní vojenské služby na 6 měsíců, obnovení trestu smrti, regulaci cen základních potravin nebo dobrovolné zdravotní připojištění pro nadstandardní péči.
Hodnocení
Od volby ČSNS by mě odrazovalo hlavně to, že strana se v roce 2006 ocitla v konkursu a část členů pak založila „ČSNS2“ - Českou Stranu Národně-Socialistickou, která taktéž kandiduje ve volbách, tzn. kandidují dvě skoro stejné strany.
Doporučení
Nevolit

9. ČSSD

Orientace
Levicová, středo-autoritářská
Popis
Parlamentní strana: Tato strana je spoluzodpovědná za současnou situaci
ČSSD má masivní reklamní kampaň, takže detailně se rozepisovat asi není nutné; prosazují návrat k progresivním daním, zrušení zdravotnických poplatků, státem garantovaný důchod, 13. důchod ze zisků ČEZ, atp.
Hodnocení
Hlavně heslo o 13. důchodu ze zisku ČEZ je vtipné, když i na 12. důchody si loni stát musel půjčit.
Víc mě ale znepokojuje, jak je pod vedením Paroubka ta strana čím dál více autoritářská. Viz naposledy studentské volby, které se lidi z ČSSD, zejména Rath, otevřeně snažili nejdřív zakázat a potom ututlat, viz povyk který se spustí kdykoliv se o nich v médiích objeví nějaká negativní zpráva. Kdysi byla ČSSD středo-levicová a středo-liberální politická strana, ale ten trend směrem doleva a k autoritářství je dost znepokojující.
Doporučení
Nevolit

10. Národní Prosperita

odstoupila z voleb

11. SPR-RSČ

Orientace
Levicová, autoritářská (?)
Popis
Kandiduje jen ve Středočeském a Libereckém kraji.
Přestože SPR-RSČ na politické scéně působí už dlouho (od roku 1989), snad nikdy neměla propracovaný program. Mezi prosazované návrhy patří obnovení trestu smrti, zrušení Senátu, boj proti přistěhovalcům.
Hodnocení
Popis myslím hovoří za vše.
Doporučení
Nevolit

12. Moravané

Orientace
Pravicová, autoritářská
Popis
Kandiduje v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.
Prosazuje přesun pravomocí od centrální vlády směrem k menším celkům- obcím, obnovení okresů, změnu ČR na „spolkovou zemi“ tří zemí: Prahy, Čech a Moravy společně se Slezskem, přičemž spolkové země by měly svého prezidenta, zavedla by se moravská a slezská národnost.
Hodnocení
Přesun pravomocí od centrální vlády blíž k občanům je zajímavý program, ale nevolil bych stranu zaměřující se na vyvolávání sporů mezi Čechami a Moravou. ČR je už tak dost malá země na to, aby se dělila na ještě menší.
Doporučení
Nevolit

13. SPO Zemanovci

Orientace
Středo-levicová a středová (?)
Popis
Technicky je SPOZ parlamentní strana, ale má jediného poslance, takže jí nebudu dávat zodpovědnost za současnou situaci.
Strana se soustředí hlavně na úpravy volebního systému, podpora přímé demokracie (přímá volba prezidenta, hejtmanů a starostů/primátorů), zmenšení volebních obvodů (tj. méně kandidátů na volební obvod), zvýšení důležitosti preferenčních hlasů a možnost volby kandidátů z kandidátek více stran. Z ekonomických opatření chce krizi řešit státními investicemi, odmítá poplatky ve zdravotnictví a školství.
Hodnocení
Já osobně bych už Zemana nechal v důchodu, nicméně SPOZ se mi jeví jako jedna z mála schůdných alternativ pro levicově zaměřené voliče.
Doporučení
Volit

14. STOP

Orientace
Levicová, středo-autoritářská.
Popis
V době psaní článku program strany (ještě?) neobsahoval vysvětlení u některých bodů. Program je množství poměrně stručných bodů, velká část (celkem 14 bodů) se zabývá úvěry a exekucemi. Prosazuje například regulaci půjček, rozhodčích doložek a zákaz nebankovních půjček. Z dalších bodů například posílení přímé demokracie (přímá volba prezidenta, hejtmanů, starostů/primátorů a referendum), tvrdé postihy státních úředníků za chyby (přičemž pokuta by se platila postiženému občanovi), zrušení Senátu, snížení počtu poslanců, zavedení „rozumné“ minimální mzdy, průměrná mzda by měla odpovídat reálné mzdě většiny lidí (pozn.: ovšem asi jediné řešení tohoto je stanovení maximální mzdy a poměrně brutální omezení nadprůměrných mezd, nevím, jestli se tím myslí toto), preference biopotravin nebo zavedení ekologické daně na dopravu.
Hodnocení
Od této strany mě odrazuje jednak že svůj program zveřejnila poměrně pozdě a dopátrat se co to vůbec znamená STOP (je to Strana Trvalé Odpovědnosti Politiků) a jaký má ta strana program nebylo úplně snadné.
Další věc je, že některé body programu by znamenaly dost masivní zásahy do života občanů, například zákaz nebankovních půjček- to by si pak nemohli půjčovat ani lidi mezi sebou. Kdyby se to nevztahovalo na fyzické osoby, úvěrové firmy by prostě půjčovaly pod hlavičkou fyzických osob. Nebo „reálná“ průměrná mzda se dá docílit leda stanovením maximální mzdy a následně omezením „nadprůměrných“ mezd.
Doporučení
Nevolit

15. TOP 09

Orientace
Pravicová, středo-autoritářská
Popis
Parlamentní strana: Tato strana je spoluzodpovědná za současnou situaci
TOP 09 prezentuje hlavně návrhy na vyrovnání státního rozpočtu, omezení zadlužování, snížení rozpočtových výdajů. Dále jde o zjednodušení daní, včetně jednotné rovné daně, odstranění výjimek, nastavení sociálního systému tak, aby nebyl alternativou k práci.
Hodnocení
Jako hlavní problém téhle strany vidím, že je nedůvěryhodná. Ten samý Kalousek, kterého vyhodili od Lidovců protože chtěl do vlády s Paroubkem a komunisty dneska mluví proti spolupráci s Paroubkem a komunisty. Ten samý Kalousek, který hlasoval pro devět z jedenácti zadlužujících rozpočtů (přičemž dva dokonce sám sestavil) dneska mluví proti zadlužování.
Jejich představitelé doteď seděli v parlamentu, dokonce ve vládě, oni to byli, kdo rozhodoval, když říkají, že se to doteď dělalo špatně, tak oni to byli, kdo to dělal špatně.
Doporučení
Nevolit

16. Evropský Střed

Orientace
Levicová a středová
Popis
Kandiduje jen v Praze, Jihočeském a Královéhradeckém kraji.
ES se orientuje na dobré vztahy v rámci Evropské Unie, prosazuje přijetí Eura co nejdříve (2012), zrušení zemědělských dotací v EU, bezplatné a státní zdravotnictví, snížení počtu zdravotních pojišťoven (zajímalo by mě jak, když jsou soukromé). Odmítá např. privatizaci penzijních fondů, snižování mateřské či zrušení Benešových dekretů.
Hodnocení
Na tuto stranu nemám jiný názor než míru shody jejího programu s mými názory. Já osobně bych ji asi nevolil, ale nechám to na každém.
Doporučení
Tady nemám jasný názor.

17. KDU-ČSL

Orientace
Středová, středo-autoritářská.
Popis
Parlamentní strana: Tato strana je spoluzodpovědná za současnou situaci
Program KDU-ČSL je zaměřený hlavně na podporu rodin s dětmi, jednak formou přímé podpory, jednak formou daňových úlev, dále nepřímo jako startovací byty pro mladé rodiny apod.
Hodnocení
Potíž je, že KDU-ČSL je tradičně strana která prostě počká kdo vyhraje volby a pak se k němu přidá. Navíc se v jejich řadách občas skrývají náboženští fanatici.
Osobně vidím důvod proč je volit u věřících, pro které to je „jejich“ tradiční strana. Jinak asi ne.
Doporučení
Viz hodnocení.

18. Volte Pravý Blok (…)

Hodnocení
Jakkoliv oceňuji nejdelší název strany, úchvatnou práci s velkými a malými písmeny, stejně jako největší počet interpunkčních znamének v názvu strany, ze stejných důvodů nehodlám tu stranu brát vážně.
Navíc stejným způsobem jako název, tj. naprosto nečitelně, je napsaný i program, takže je mi líto, nemám nervy na to se tím zabývat.
Doporučení
Nevolit

19. ČSNS2005

Popis
Toto je druhá varianta ČSNS, která kandiduje ve Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji.
Zbytek viz ČSNS
Doporučení
Nevolit

20. Strana Zelených

Orientace
Levicová, středo-autoritářská
Popis
Parlamentní strana: Tato strana je spoluzodpovědná za současnou situaci
Zelení prosazují hlavně ekologii a ochranu přírody
Hodnocení
Možná si myslíte, že jsem se zbláznil, když jsem označil Zelené za spíše autoritářskou stranu. Jde o to, že Zelení sice vyznávají poměrně „nekonzervativní“ životní styl, na druhou stranu se ale chovají autoritářsky k těm ostatním.
Hlavní věc je ale ekologie. Pro Zelené to je vpodstatě víra. V této oblasti dokáže SZ prosazovat silně autoritářský, místy až totalitní přístup. Klasický příklad jsou biopaliva, kdy máme nařízeno používat biopaliva, protože Zelení řekli, že je to dobré a ekologické.
To je další velmi nebezpečný zvyk, prosazovat i velmi rozsáhlá opatření, jen na základě toho, že oni věří, že to bude fungovat, nebo že to je správné.
Doporučení
Nevolit

21. Suverenita

Orientace
středo-levicová a středová (?)
Popis
Strana prosazuje větší ochranu územní celistvosti a státní suverenity ČR, energetickou soběstačnost staví se proti Lisabonské smlouvě, chce zastavit příliv nelegálních imigrantů. Prosazuje podporu tradičních odvětví výroby, úspory ve státní správě, zvýšení podílu žen v politice, přímou demokracii, zrušení Senátu.
Hodnocení
Pokud takovouhle stranu reprezentuje Bobošíková, která kandidovala na prezidentku za komunisty, není to pro mě důvěryhodná strana.
Doporučení
Nevolit

22. Humanistická strana

Orientace
levicová, sociální orientace nejasná
Popis
Strana prosazuje zejména nenásilí, mírová řešení konfliktů, zákaz obchodování se zbraněmi hromadného ničení, jaderné odzbrojení. Dále prosazuje přímou demokracii, veřejné bezplatné školství a zdravotnictví, staví se proti koncentraci kapitálu, monopolům a spekulantům, naopak chce podporovat drobné a střední podnikatele. Podporuje energetické úspory a požaduje uznání vody jako veřejného majetku a zákaz obchodování s ní.
Hodnocení
Ze střetu takhle idealistických postojů s realitou občas vznikají dost ošklivé režimy.
Doporučení
Nevolit

23. Česká Pirátská Strana

Orientace
Středová, liberální
Popis
ČPS je především liberální strana, prosazující 4 hlavní body: Občanská práva a svobody (boj proti cenzuře a větší kontrola nad odposlechy a obecně nat tím, kolik a jakých informací stát o občanech shromažďuje), Otevřený stát (digitální propojení státních institucí a důsledné zveřejňování účetnictví a smluv uzavíraných státem), Kontrola občanů nad politiky (konkrétní zodpovědnost za konkrétní rozhodnutí a snazší odvolatelnost politiků, větší dělba moci a posílení přímé demokracie) a Revize autorských práv (zkrácení ochranné doby, legalizace nekomerčního sdílení, omezení systému poplatků a přerozdělování vybranými autorskými svazy)
Hodnocení
Některé věci jsou pozitiva i negativa: ČPS má poměrně úzký progam, na druhou stranu právě díky tomu se vyhýbá problému některých ostatních, kdy fráze z programu už člověk četl v programech deseti jiných stran a chybí důvod, proč volit právě tuhle. Nebo představitelé jsou „lidi co chtěli něco změnit“ a ne profesionální politici, na druhou stranu jim chybí zkušenosti v politice (což hlavně na začátku bylo dost znát)
Osobně si myslím, že malá strana tohoto zaměření by v politice byla mimořádně užitečná. A nedávné události, kdy se mj. i díky aktivitě europoslance švédské Pirátské strany povedlo zveřejnit obsah dohody ACTA, kde se měly utajeně dohodnout věci jako prohledávání notebooků a MP3 přehrávačů na letištích nebo odpojování od Internetu, společně o pokračující snahy o větší kontrolu státu nad občany a cenzuru Internetu, mě v tom přesvědčení jen utvrzují.
Doporučení
Volit

24. DSSS (dříve Dělnická strana)

Orientace
Levicová, autoritářská
Popis
Program strany je zaměřený hlavně proti bankám a velkým (nadnárodním) firmám. Odmítá Euro, v zahraničních vztazích prosazuje „ekonomický pragmatismus“ (tj. např. zbytečně „neprovokovat“ silné státy jako Čína a Rusko). Vzdělání má být bezplatné, ale místo „indoktrinace multikulturalismu“ má podporovat „tradiční kulturní hodnoty“.
Hodnocení
Stejně nebezpečná, jako většina levicově-autoritářských ideologií (tj. komunismus, nacismus a částečně environmentalismus)
Doporučení
Nevolit

25. SSO, Svobodní

Orientace
Pravicová, středo-liberální
Popis
Svobodní prosazují poměrně radikální změny- vazby na NATO spíše než EU, přeměnu EU na společenství spolupracujících, ale jinak nezávislých států. Reformu právního řádu, který by měl být založen na třech základních právech: na život, svobodu a majetek. Podporují referendum v takové formě, kdy by nejdříve rozhodl parlament a referendum by rozhodnutí potvrdilo nebo zrušilo. Mezi nejvýznamnější ekonomické změny patří zaměření na splácení státního dluhu, nutnost více hlasů pro schvalování deficitního rozpočtu nebo zrušení daně z příjmu (příjmy nahradit zrušením výjimek u jiných daní). Uspořádat referendum o zavedení Eura (ve kterém by SSO byla pro zachování koruny). Ve zdravotnictví navrhují povinné základní pojištění a doplňkové komerční pojištění.
Hodnocení
Asi nejpravicovější kandidující strana. Napsal bych do orientace „extrémně pravicová“, ale vzhledem k používání toho pojmu v médiích v úplně jiném smyslu to raději vynechám.
Pokud je někdo „kovaný pravičák“ a hledá „skutečně pravicovou stranu“, pak Svobodní budou vhodná volba. Pokud souhlasíte s programem, nevidím s touhle stranou problém.
Doporučení
Volit

26. ODS

Orientace
Nejasná
Popis
Parlamentní strana: Tato strana je spoluzodpovědná za současnou situaci
Z plakátů se zdá, že hlavní program ODS je, aby nevyhrál Paroubek.
Jinak prosazuje např. zákon o vyrovnaném rozpočtu, penzijní reformu založenou na tzv. „opt-out“ systému, pružnější pracovní trh, umožnit výběr zdravotních plánů v rámci povinného pojištění plus dobrovolná připojištění.
Hodnocení
Největším problémem ODS (a důvod proč jsem se až tak nerozepisoval o programu) je to, že ODS notoricky po volbách kašle na program, který měla před volbami. Nemají problém po volbách realizovat opačnou politiku, než hlásali před volbami. Proto i u orientace je uvedeno „nejasná“. Program ODS je pravicově-liberální, nicméně jak je vidět z posledního účinkování ve vládě, nemá ODS problém ve skutečnosti realizovat levo-středovou politiku.
Podle mého názoru takovou stranu nelze volit. ČSSD má sice v programu občas hrozivé věci, ale alespoň se podle toho programu chová. U ODS je prakticky jedno, co má v programu, protože se podle toho nebude chovat.
Doporučení
Nevolit


27. Klíčové hnutí (KH)

Orientace
Levicová, liberální (?)
Popis
Kandiduje pouze v Praze.
Program k volbám 2010 jsem nenašel, vycházím z programu k volbám 2009 (které nakonec nebyly). Tam se prosazuje například větší nezávislost NKÚ, zveřejňování smluv o státních zakázkách, posílení financování školství a kultury, podpora obnovitelných zdrojů energie (staví se proti jaderné energii), podpora družstevnictví, znovuzavedení daňové progrese, zachování bezplatného školství s možností výuky doma.
Hodnocení
Samotné hnutí přiznává, že v těchto volbách kandiduje spíš „na zkoušku“ a zatím jen v Praze.
Já bych počkal jak se říká „co z toho vyleze“.
Doporučení
Nevolit



[1] od: olief × (28.5.2010 10.51:33)
Zajímavý pohled. Tady potom článku bych nevolila nikoho :-)).

[2] od: Joker ® (28.5.2010 12.31:05)
Tak to zkus jednoduše. Kolonka Popis je takový výtah z programu. Tj.: Vyber stranu, kde popis nejvíce reprezentuje Tvoje názory. Zvaž, jestli věříš, že se strana bude svým programem řídit. Pokud ne, škrtni ji a postup opakuj, pokud ano, jdi ji volit. Mimochodem, prý 80% lidí nečetlo vůbec žádný volební program. Čili každý kdo četl tenhle článek je informovanější volič než nejméně 80% ostatních ;-)

[3] od: Darker × (13.9.2010 18.37:18)
Musela být docela práce tohle sepsat, vážně Tě obdivuju.

Přidat nový komentář