„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Šetříme energii s počítačem

napsal Joker, 26.6.2010 19.09:32, naposledy upraveno 26.6.2010 19.10:04

Zápisek vznikl na základě článku Na provozu počítačů lze ušetřit stovky i statisíce korun. Ve firmě stejně jako doma, který, jak je skoro obvyklé u odbornějších článků v „mainstreamových“ médiích, není zrovna přesný.

Podívejme se tedy na to, jak skutečně ušetřit na provozu počítače.


Vypínání počítače.

Vypnout počítač přes noc je určitě způsob, jak ušetřit energii. Ve chvíli, kdy přes den s počítačem třeba dvě hodiny nepotřebujete pracovat, je už vypnutí spornější. Moderní počítače dokáží poměrně výrazně omezit spotřebu ve chvíli, kdy s nimi zrovna nepracujete. Naopak pokud počítač úplně vypnete a pak ho zase zapnete, nějakou dobu trvá start samotného počítače, start operačního systému a znovuspuštění aplikací, které chcete používat.

Pak se může stát, že pokud relativně nový počítač na dvě hodiny vypnete, pak ho zase zapnete, dojdete si uvařit kafe a po pěti minutách s ním konečně začnete pracovat, je ve výsledku spotřeba energie srovnatelná s tím, jako kdybyste na ty dvě hodiny vypli jen monitor a počítač nechali běžet.

Zároveň se z pohledu spotřeby energie vyplatí, pokud máte moderní operační systém (alespoň na úrovni Windows Vista), v průběhu dne místo vypnutí používat uspání do paměti (suspend to RAM). Šetří se energie a zároveň je počítač rychle připraven k práci.

Vyměnit procesor?

„Kupte si nový počítač“, to je logické doporučení, jaké dostanete od výrobců nebo prodejců počítačových komponent. Ovšem logické pro ně, protože oni potřebují prodat co nejvíce počítačů. V první řadě je nutné si uvědomit, že výměna komponent znamená náklady, které snižují, v nejhorším případě úplně vymažou, případné úspory.

Výměna procesoru u staršího počítače to znamená i výměnu základní desky. Do té jsou zase zapojené skoro všechny ostatní komponenty, takže si musíte ohlídat kompatibilitu a případně vyměnit i další komponenty. Čím starší počítač, tím větší nebezpečí nekompatibility. Článek radí tříletý cyklus výměny počítače a uvádí úsporu (v domácnosti) 1300Kč ročně, tj. 3900Kč za životní cyklus počítače. Pokud spočítáme i v tom nejlepším případě cenu jen nového procesoru a základní desky, výměnu, zazálohování dat a přeinstalování systému a aplikací, dá to podobnou částku.

Pokud uvažujete ekologicky, mějte také na paměti, že staré základní desky a procesory (a elektronika obecně) jsou odpad, jehož likvidace je náročná a zatěžuje přírodu.

Krom toho „nový procesor“ ještě neznamená energeticky úspornější. Vždy záleží jaký model nahradíte jakým. Odkazovaný článek na Novinkách záměrně jako nahrazovaný procesor bere Pentium IV, pověstné svou energetickou náročností (udávaná spotřeba až 120W). Naopak konkurenční procesory z té doby firmy AMD měly spotřebu energie výrazně nižší a předchozí generace Pentium III měla udávanou spotřebu dokonce kolem 40W, o čemž se může jen zdát i dnešním procesorům (byť dnešní procesory mají daleko propracovanější systémy pro úsporu energie při nečinnosti).

Nahradit počítač notebookem?

To je vlastně extrémní varianta předchozího bodu- notebook vyjde ještě daleko dráž, takže při tříletém cyklu výměny počítačů se nikdy nevyplatí nahradit stolní počítač notebookem jen kvůli úspoře energie.

Navíc notebook jde jen velmi těžko vylepšovat po komponentách, takže např. předchozí bod o výměně procesoru by u notebooku vypadal „Vyhodit notebook a koupit si jiný“.

Můj názor: Notebook si pořiďte, potřebujete-li přenosný počítač. Pokud počítač nepřenášíte, je určitě lepší klasický stolní.

Jak tedy úsporně provozovat počítač?

  • Vybírejte počítač podle svých potřeb. Chcete-li počítač na kancelářskou práci a surfování na Internetu, nekupujte nejvýkonnější model procesoru a grafické karty (i když na to třeba máte), klidně vybírejte v té levnější části spektra. To platí samozřejmě i naopak, kupujete-li počítač na kterém si chcete užít moderní hry ve vysokém rozlišení, nakupte odpovídající komponenty a úsporu energie řešte až ve druhé řadě.
  • Nevyměňujte počítač, který stále vyhovuje nárokům. Prodejci počítačů a komponent samozřejmě říkají, že je po nějaké době potřeba počítač vyměnit, protože už je prostě „moc starý“. Nevěřte tomu, na koupi nového pomýšlejte až ve chvíli, kdy máte nějaký objektivní problémy (počítač nezvládá aplikaci kterou chcete provozovat, anebo je poruchový, atp. Pamatujte, že když je počítač „pomalý“, může to být i softwarem nebo špatným nastavením, nejen nedostatečně výkonnými komponentami). Nové komponenty jsou samozřejmě výkonnější/úspornější/lepší než ty co máte, to je vývoj, ale je zbytečné je kupovat, pokud udělají stejnou službu jako ty co už máte. Zároveň se tak chováte ekologicky: Staré počítače jsou nebezpečný odpad.
  • Vyberte zdroj odpovídající spotřebě počítače. Zdroj (ta krabice v počítači, do které se připojuje elektrický kabel) je komponenta často opomíjená, ovšem právě pro spotřebu energie mimořádně důležitá. V tomto ohledu podstatná vlastnost je účinnost. Zdroj není perpetuum mobile, čili komponentám počítače dodá méně energie než odebere ze sítě. Zbytek jsou ztráty projevující se zahříváním součástek. No a účinnost je jednoduše dodaná energie na výstupu děleno odběr na vstupu, vyjádřeno v procentech. Ideál je 100%, jakýkoliv reálný zdroj má samozřejmě méně. Příklad: Komponenty počítače v nějaký moment odebírají 200W. Pokud zdroj bude mít účinnost 75%, bude počítač ze sítě brát přibližně 267W. Se zdrojem s účinností 85% bude počítač odebírat přibližně 235W. Snížení o 32W jen díky účinnějšímu zdroji!
    Z předchozího vyplývají hned dvě negativa těch ztrát: Jednak má počítač vyšší spotřebu energie a jednak se zdroj zahřívá, takže je potřeba ho chladit. Vyšší účinnost zdroje znamená nejen úspornější, ale i tišší počítač (nebude tolik hučet větrák).
    Další podstatná vlastnost počítačových zdrojů je, že jejich účinnost závisí na zatížení: Zdroj má obvykle dobrou účinnost při středním až vyšším zatížení, o něco nižší při velmi vysokém a špatnou účinnost při velmi nízkém zatížení. Tím se dostáváme k tomu, jaký zdroj vybrat: Najít účinnost nebývá úplně snadné, ale zlepšilo se to s programem 80Plus, který certifikuje zdroje s vysokou účinností (pro základní 80Plus certifikaci zdroj musí pod zatížením 20%, 50% a 100% pracovat vždy s účinností nejméně 80%, zdroje s ještě vyšší účinností mohou získat certifikaci 80Plus Bronze, Silver nebo Gold). Proto bych při výběru určitě preferoval zdroje s 80Plus certifikací. Druhý faktor je závislost na zatížení- z toho, účinnost zdroje klesá hlavně při nízkém zatížení vyplývá, že není dobrý nápad koupit zdroj který má „co nejvíc wattů“ s tím, že to bude lepší. Opak je pravdou: Dnešní nový počítač řekněme „nižší střední třídy“ s jedním diskem a optickou mechanikou by si měl bez problému vystačit s kvalitním 350W, možná i 300W zdrojem. Je zbytečné a pro spotřebu energie i škodlivé pro takový počítač kupovat třeba 600W zdroj.
    Já vím, tenhle bod byl dlouhý, ale to proto, že výběr vhodného zdroje je podle mě způsob, jak (ve srovnání třeba s výměnou procesoru) snížit spotřebu energie poměrně jednoduše a levně a přitom nemuset dělat kompromisy pokud jde o výkon počítače.
  • Zkuste používat uspání na disk a uspání do paměti. Místo vypnutí zkuste počítač uspat na disk a pokud počítač jen pár hodin nepotřebujete, uspat do paměti. Ve Windows se to jmenuje režim spánku a hibernace, myslím že v XP je hibernace uspání na disk a režim spánku uspání do paměti a ve Vista a Windows 7 je to obráceně. I když má občas nějaká aplikace s uspáním trochu problém (takže je lepší ji zavírat a pak zas otevírat), počítač je pak rychleji připravený k práci, je to pohodlné a méně otravné než ho vypínat a zapínat.

[1] od: Darker × (13.9.2010 18.19:14)
Ačkoliv jsem se nic nového nedočetl, libí se mi tenhle článek, a jsem rád, že jsi ho napsal. Dík :)

Přidat nový komentář