Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Jores has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Jores.php on line 21

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Database has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Database.php on line 5

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 84

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate_plugin has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 469
Nechť váš rozsudek dopadne jako železná pěst…

„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Nechť váš rozsudek dopadne jako železná pěst…

napsal Joker, 25.11.2010 18.15:20, naposledy upraveno 25.11.2010 18.15:20

"Pirát" z D1 Lacina dostal pět let píší Novinky. Výživná je i diskuse pod článkem, kde vesměs „spravedlivý hněv lidu“ požaduje nejméně 10 let, případně obnovit trest smrti.

Mně ten proces přijde děsivý v jedné věci: Je evidentní, že trest je daný tím, že jde o hodně medializovaný případ.

Trest vychází z toho, že šlo o pokus o těžké ublížení na zdraví, tj. úmyslný čin. Přestože se ohledně toho případu propírá kdeco, neviděl jsem zatím jasný důkaz právě toho úmyslu. Ani si neumím představit, jak by v tomhle případě takový důkaz vypadal, ledaže by se dotyčný nějakým způsobem sám přiznal. Můj osobní názor na základě zveřejněného videa je, že to úmysl nebyl; Můj tip je, že řidič Superbu nesledoval pořádně situaci a buď zaměnil auto které těsně předtím přejelo z levého pruhu do pravého za předjížděnou Mazdu kterou v tu chvíli měl v mrtvém úhlu, nebo přecenil vzdálenost od předjížděného auta.

Nicméně názor je názor, mezi základy našeho práva patří zásada „v pochybnostech ve prospěch obviněného“: Je-li více možností, jak se něco mohlo stát, má se uvažovat ta pro obviněného nejpříznivější. Za „normálních okolností“, by to nejspíš dopadlo sebráním řidičáku, tučnou pokutou a náhradou škody (s tím vším souhlasím).

Jenže tohle se rozmázlo v novinách, ještě navíc obviněný je manažer v Superbu a poškozený žena ve starší Mazdě. Takže místo obviněného soudit a případně udělit spravedlivý trest je nutné obviněného odsoudit a udělit exemplární trest.

Není to první případ, spíš je z toho trend. Vzpomeňme například na soud se „žháři z Vítkova“, průběžně to dělá zábavní průmysl v procesech s počítačovými piráty (jelikož „pirátí“ většina obyvatelstva, plošné trestání pirátů je velmi problematické, takže se jich chytí několik a těm se udělí likvidační tresty).

Děsivá je představa, kam tohle povede. Kdokoli může udělat chybu nebo hloupost (každý kdo řídí auto už nepochybně udělal při řízení mnoho chyb, naštěstí drtivá většina z nich končí dobře), v nejhorším případě dokonce ani nic špatného neudělá a jen je ve špatný čas na špatném místě… a shodou okolností se toho chytnou novináři a nějaký nový soudruh prokurátor Urválek bude hřímat „Nechť váš rozsudek dopadne jako železná pěst bez nejmenšího slitování“.


K tomuto příspěvku nejsou žádné komentáře

Přidat nový komentář