„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě

napsal Joker, 24.2.2011 8.42:58, naposledy upraveno 24.2.2011 8.43:20

Poslední dobou mě nepřestává udivovat, jak složité a problematické řešení lze vymyslet, aby se nemuselo realizovat jednoduché a fungující. A to i jako ajťáka, o kterých se říká, že mají tendence vymýšlet komplikovaná řešení neexistujících problémů.

Příklad: Stát vybírá od lidí peníze do průběžného důchodového systému (který mimochodem vypadá jako taková pyramidová hra: Funguje to do té doby, dokud systém bude nabírat dost nových členů, kteří by platili ty staré). Teď vláda přišla s tím, že část z těch peněz by si lidi mohli na důchod spořit dobrovolně.
Fajn, mě jako první napadne naprosto jednoduché a fungující řešení: Snížit sociální pojištění. Prostě ty peníze lidem nesebrat, takže by si je každý mohl spořit tak, jak uzná za vhodné (například kdo si myslí, že nejlepší je na stáří investovat do nemovitostí -což je poměrně doporučované-, mohl by ty peníze použít na splátky hypotéky).
Jaké řešení se nejspíš realizuje? Stát Vám ty peníze sebere a potom zase vrátí. Možnost spořit si je jak chcete ale nedostanete, protože tolik důvěry vám naše vláda zase nedala. Ve výsledku to bude skoro to samé jako dnes, jenom dražší.

Další příklad: Vláda tvrdí, že úroky z hypotéky zvýhodňují jen lidi s hypotékami a nepodporuje třeba ty, kdo si bydlení koupí ze svého.
Fajn, naprosto jednoduché a fungující řešení: Zrušit daň z nemovitoti plus případně snížit daň z příjmu.
Realizované řešení: Prozměnu Vám stát ty peníze sebere a potom zase vrátí, když vyřídíte potřebné papírování.

Nemůžu se zbavit dojmu, že příčinou je to, citátem z Jistě, pane premiére: „Ministerstvo financí nefunguje tak, že by spočítali kolik potřebují utratit a pak přemýšleli jak to vybrat. Čím víc mají peněz, tím větší mají moc. Takže nejdřív seberou tolik peněz kolik jim beztrestně projde a teprve pak přemýšlejí za co je utratit“.


K tomuto příspěvku nejsou žádné komentáře

Přidat nový komentář