Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Jores has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Jores.php on line 21

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Database has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Database.php on line 5

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 84

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate_plugin has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 469
Amazon Kindle (nová hračka)

„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Amazon Kindle (nová hračka)

napsal Joker, 13.4.2011 8.08:25, naposledy upraveno 13.4.2011 9.45:07

Rád si čtu, hlavně při cestování hromadnou dopravou. Protože s sebou ale obvykle netahám tašku nebo kufřík, klasické knížky pro mě nejsou moc pohodlné a většinou zabírají moc místa. Zkoušel jsem si číst v mobilu, kde je ale zase nevýhodou dost malý display. Starší elektronické čtečky (zhruba o velikosti A4) pro mě byly příliš velké. Zaujala mě ale třetí generace Kindle, takže jsem si před časem jednu pořídil.

Nákup a doprava

Čtečka už je dostupná i v ČR, například na alza.cz, ovšem paradoxně vychází lépe si ji objednat přímo z Amazonu. V době kdy jsem ji kupoval stála v ČR kolem 5000Kč, stejná čtečka z Amazonu včetně dopravy vyšla zhruba na 2800Kč. Možná se to už ale změnilo, v EU se totiž neplatilo DPH z dovozů do 150€ (do čehož se Kindle poměrně těsně vejde), ale zaslechl jsem cosi o plánu to zrušit.

Při nákupu je potřeba dát pozor a zvolit „mezinárodní“ variantu, jinak se při volbě adresy v ČR objeví chybová hláška, že na zadanou adresu nelze zboží dodat.

Dodání z USA bylo až překvapivě rychlé, čtečku jsem objednal ve čtvrtek večer (našeho času), předpokládané dodání bylo v úterý a dorazila v pondělí dopoledne. Pak jsem kupoval ještě druhou, tu jsem objednal v úterý, předpokládané dodání další pondělí, ale dorazila už v pátek (cestu zásilky je možné sledovat online, což mívá tento efekt).

Čtečka

Kindle má tři varianty podle Internetové konektivity: 3G, WiFi a obojí. WiFi a 3G stojí stejně, kombinovaná varianta je dražší (a pokud ještě platí limit 150€, nejspíš se nevejde). Já si pořídil WiFi, koneckonců o připojení k Internetu až tak nejde. Čtečka je automaticky spárovaná s Amazon účtem ze kterého byla objednána, je dobré na to nezapomenout, pokud ji kupujete pro někoho jiného. Ve správě účtu na Amazonu lze čtečky spárovat nebo odpárovat. Po spárování lze přímo ze čtečky nakupovat knížky na Amazonu (peníze se odečítají z platební karty).

Asi prvním překvapením po rozbalení je displej. Pro člověka zvyklého na LCD vypadá neuvěřitelně: Jako by text byl natištěný na povrch displeje. Obraz se vůbec nepodobá obrazu na displeji počítače nebo mobilu, naopak je téměř jako papírová kniha. Je černobílý (odstíny šedi) a neobsahuje rastr, takže ani při blízkém pohledu se písmena neskládají z kostiček. Není podsvícený, takže potmě si nepočtete (lze dokoupit pouzdro s lampičkou), zato si (narozdíl od LCD) počtete na přímém slunci. Pozorovací úhel je pokud vidíte display, vidíte i co je na něm a barevné podání se nemění- prostě jako vytištěný text.

Display nepotřebuje energii pro udržení obrazu, jen pro jeho změnu, z čehož vyplývá (pokud nepřehráváte MP3 a máte vypnutou WiFi) neuvěřitelná výdrž baterie; Amazon se chlubí až měsícem čtení na jedno nabití, mně se za cca měsíc co čtečku mám baterii vybít nepodařilo.

Čtečka se nabíjí i připojuje k počítači přes USB, má 4GB paměti a podporuje USB mass storage, takže do ní můžete nahrávat soubory stejně jako na flash. Kindle má vlastní souborový formát pro elektronické knihy, ale například TXT nebo PDF soubory zobrazí i když je prostě nakopírujete z počítače do čtečky. Jiné formáty, třeba DOC, lze konvertovat- buď se dá stáhnout program, nebo každá čtečka má přidělenou e-mailovou adresu, kam stačí dokument poslat, ten se online převede a pošle do čtečky (pak se čtečka samozřejmě musí připojit k Internetu).

Ke knížkám si také můžete psát poznámky (k určitému místu knihy) a čtečka také obsahuje výkladové slovníky anglických slov- stačí najet kurzorem na slovo a dole se objeví bublina s jeho výkladem. Mimořádně užitečné, hlavně pokud čtete knížky v angličtině a máte angličtinu jako naučený jazyk. Čtečka si také u každé knihy pamatuje kde jste skončili se čtením a umí se vrátit na dané místo, pokud knihu zavřete a zase otevřete. Samozřejmě lze v knihách i vyhledávat.

A pokud jde o rozměry, Kindle je velký přibližně jako papír A5 (o něco větší), takže se vejde do větší kapsy u bundy- pro mě ideální.

Závěr

Pokud rádi čtete a chcete možnost v knížkách i vyhledávat a vozit si celou knihovnu s sebou v malých rozměrech, vřele doporučuji.


[1] od: Cabin × (15.4.2011 12.26:47)
Prohlédla a vyzkoušela jsem si ho osobně a čtenářům můžu jen doporučit! Kdybych četla, hned ho mám. :) Jen Míšo, když už ho máš, je lepší si číst jen když se nudíš a né i když jdeš po chodníku, to vypadá zvláštně... :)

Přidat nový komentář