„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Volby 2009: Už vím, koho volit

napsal Joker, 20.8.2009 23.00:16, naposledy upraveno 20.8.2009 23.00:16

V pomyslném finále soutěže o můj hlas bylo více kandidátů, nicméně po přečtení programu České Pirátské Strany (ČPS, zmíněný program je zde) jsem se rozhodl, že právě to je strana, kterou stojí za to podpořit.

A protože to je mladá a mimo určité kruhy poměrně málo známá strana, zkusím ji podpořit i na tomto webu a ve zbytku článku napsat, co mě k tomu rozhodnutí vedlo.

ČPS je někdy prezentovaná jako "Strana na podporu nelegálního sdílení na Internetu", ovšem skutečná myšlenka za tím "pirátstvím" je jiná:

  • Dostatečně represivní zákony vyrobí zločince (piráta) skoro z každého.
  • Každý může být podezřelý; Lze najít indicie proti skoro komukoliv, pokud se dost snažíte
  • Je velmi těžké dokázat, že něco neděláte

Ze stejných důvodů je taky náš právní řád postavený na presumpci neviny, tzn. Nevinen, dokud se neprokáže opak. V některých oblastech se to ale začíná měnit. Několik příkladů:

  • EU projednává (na základě tlaku hlavně Francie) zákon, podle kterého by lidi mohli být odpojováni od Internetu na základě podezření, že porušují autorská práva.
  • Platí se autorské poplatky z kdečeho od prázdného CD či paměťové karty až po počítače nebo kopírky, protože co kdyby jste si chtěli kopírovat autorsky chráněná díla.
  • Hon na pedofily: Například Británie vytvořila státní organizaci, u které bude muset každý kdo chce přijít do kontaktu s dětmi (včetně třeba přednášky ve škole) prokázat, že není pedofil. Což je pro toho dotyčného dost nebezpečná hra, z důvodu těch tří bodů výše- je těžké dokázat, že něco neděláte, ale zároveň nalezení "podezřelých" indicií je jen otázka toho, jak důkladně hledáte. Navíc, jak zmiňuje např. tento článek, je obrovské nebezpečí falešně pozitivních identifikací. Zejména když si uvědomíte, že i jednoduchá databáze může vykazovat 10% chybných údajů. Někdo "problematický" má podobné jméno nebo podobnou adresu, stačí jeden překlep... a máte problém.
  • Průběžně vznikají různé návrhy, aby bylo možné blokovat přístup na webové stránky ne na základě rozhodnutí soudu, ale na základě libovůle nějakého úřadu nebo dokonce soukromé organizace.
  • Český senát 
  • Stát by rád získával a propojoval čím dál víc údajů o občanech, protože co kdyby někdo náhodou dělal něco nekalého. Například mýtný systém byl postaven tak, že sleduje SPZ projíždějících aut a je schopný i fotografovat řidiče. Úsekové měření rychlosti nebo sledování pohybu aut... stačí chtít.

Dalo by se pokračovat dál a dál.

Čím dál více a čím dál tvrdších opatřeních má za následek to, že spousta jinak "spořádaných občanů" se dostává do konfliktu se zákonem. Zároveň to posiluje moc úřadů, takže některé se cítí být vládci občanů, místo aby byly jejich služebníky. Mnoha lidem se to pochopitelně nelíbí, takže začnou využívat svá práva se bránit. To se zase nelíbí těm úředníkům, kteří si už zvykli s lidmi zametat. Takže vymýšlejí, jak lidem ta práva sebrat. Několik příkladů:

  • Tzv. Problém osoby blízké, kdy naprosto otevřeně uvažují, jak lidem sebrat ústavní právo nevypovídat proti sobě a osobám blízkým. Že zákonodárci otevřeně hovoří o tom, že by chtěli obejít Ústavu, mi přijde alarmující.
  • Senát v loterijním zákoně schválil povinnost poskytovatelů připojení cenzurovat porno, loterie a "jiné zakázané služby a činnosti", včetně reklamy na takové stránky- viz můj příspěvek. Jelikož takové formulaci vpodstatě nikdo nemůže vyhovět, úřady by mohly terorizovat vpodstatě jakéhokoliv poskytovatele připojení, který by se nepodvolil nátlaku "Zablokujte co vám řekneme a necháme vás být". Návrh nakonec neprošel: Když se to p
  • Podobně se jindy Senát pokusil zase prosadit ustanovení, že by bylo možné defacto vyvlastnit pole nebo louku- stačilo by je prohlásit za letiště, na což vpodstatě stačí, aby to byla rovná travnatá plocha.
  • Byl schválen tzv. náhubkový zákon, o kterém sami zákonodárci přiznávají, že má sloužit k zastrašování novinářů

Opět by se dalo pokračovat.

Co s tím?

Jeden z problémů je i to, že velké strany se naučily, že lidi na ně sice nadávají, ale nakonec je stejně zvolí. Vpodstatě i v zájmu příznivců ČSSD nebo ODS je, aby alespoň jedny volby pro tyhle strany skončily špatně- což by je mohlo "přivést k rozumu".

Přitom pokud chcete zkusit někoho jiného než "staré známé", právě program ČPS mi přijde hodně zajímavý- vpodstatě stojí na čtyřech hlavních bodech:

  1. Občanská práva a svobody: omezit sledování občanů státem na minimální potřebnou mez, měla by být posílena kontrola nad zneužíváním zpravodajských služeb. Sledování něčí komunikace nebo blokování Internetové komunikace apod. by bylo možné jen se souhlasem soudu.
  2. Revize autorského zákona: Současný autorský zákon drtivá většina lidí nebere vážně, proto je potřeba ho změnit. Nekomerční šíření a použití díla by nebylo trestné, případně by to byl jen přestupek. Výše škody by se měla určovat podle ceny díla na trhu, ne podle hausnumera vymyšleného zástupci autorů.
  3. Reforma veřejné správy: Místo aby občan "měl právo žádat úřad o informace", byly by samy úřady povinné všechny dokumenty (krom tajných a osobních) zveřejňovat na Internetu. Zavedla by se osobní zodpovědnost úředníků za jejich rozhodnutí. Když už úřady vedou o lidech rozsáhlé evidence, měly by si údaje z jiných úřadů zjišťovat samy, místo aby lidé vyplňovali stohy formulářů a přenášeli je z úřadu na úřad. Měla by se minimalizovat nutnost osobně chodit na úřad, všechny formuláře by měly být dostupné elektronicky
  4. Přímá demokracie: Přijetí zákona o obecném referendu a přímá volba a současně i odvolatelnost vysokých úředníků. Co nejvíce pravomocí by se přesunulo z centrální na místní úroveň.

Celý program najdete na webu ČPS.

Není to zbytečné? Do parlamentu se asi nedostanou…

Pravda, ČPS je poměrně nová a malá strana, přesto není bez šancí na slušný výsledek. Například ve volebním průzkumu na Facebooku (který ovšem nejspíš uvidí jen ti, kdo mají účet na FB), kterého se v tuto chvíli zúčastnilo už skoro 6000 lidí (což už není úplně malý vzorek), je ČPS na třetím místě se 16% hlasů. Samozřejmě to ani náhodou není náhodný vzorek a spousta hlasujících ani nemá volební právo, ale svědčí to alespoň o tom, že minimálně v určitých kruzích je ČPS poměrně populární. Samozřejmě "mainstreamová" média se obrnila mlčením- ČPS v průzkumech neuvádějí a když se náhodou třeba Novinky rozepíší o politicích na Facebooku, zajímá je třeba 362 příznivců KDU-ČSL, ale skoro desetinásobek příznivců ČPS (aktuálně zhruba 3500, což je mimochodem z českých politických stran třetí nejvyšší číslo po ODS a TOP 09) ignorují.

Přičemž "slušný výsledek" nemusí být hned poslanecké mandáty. Napoprvé je určitě hodně lidí bude vnímat jako "rychlokvašky", které dostanou 0,0nic a po volbách se zase rozpadnou. Podle mě by cílem pro tyto volby mělo být získat alespoň 1% na peníze za hlasy, ideálně 3% na státní příspěvek na činnost strany. Tím by se (doufám) stabilizovali jako relevantní politická strana a zajistili si výchozí pozici pro další činnost a další volby. A v tomhle jim může pomoci jeden každý hlas který dostanou.

Samozřejmě, když všichni půjdou volit jen modré nebo oranžové protože "se stejně nic nezmění", čímž jim potvrdí, že jim u voličů projde cokoliv, skutečně se nic nezmění. Nebo změní, ale leda k horšímu.


K tomuto příspěvku nejsou žádné komentáře

Přidat nový komentář