Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Jores has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Jores.php on line 21

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Database has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Database.php on line 5

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 84

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate_plugin has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 469
Tři čtvrtiny Čechů neumí řídit… nebo špatný test?

„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Tři čtvrtiny Čechů neumí řídit… nebo špatný test?

napsal Joker, 2.9.2010 17.13:01, naposledy upraveno 2.9.2010 17.13:01

Televize dávala „Autoškolu národa“ a iDnes má senzaci: Tři čtvrtiny Čechů neumí řídit, ukázal největší republikový průzkum. Nebo je to prostě tak, že většina diváků se nedokázala zorientovat v té jejich simulaci?

Televizní pořad jsem, přiznám se, neviděl, ale test se dá udělat i na webu. Kdo si to zkusí, zjistí, proč mě vůbec neudivuje, že většina lidí neodpověděla správně.

Hlavní problém v testu není vyřešit situaci, ale vůbec se zorientovat v tom, jaká ta situace je. Protože všechno je děsně mrňavé a nepřehledné. Podstatnou část leckdy šibeničního časového limitu strávíte zjišťováním, co vlastně děláte (včetně čtení otázky), což v provozu nenastává (tam obvykle víte co chcete udělat a sledujete co dělají ostatní).

Což také vysvětluje, proč „81 procent Čechů neumí najet na dálnici“. Níže je plná velikost(!) obrázku u dané testové otázky. Úkol pro začátečníky: Co je napsáno na dodatkové tabulce značky „Dej přednost v jízdě“ (neříkejte, že jste si dodatkové tabulky nevšimli)? Pro pokročilé: Najděte na obrázku značku „Stůj, dej přednost v jízdě“ (STOP).

Kdo „stopku“ nenašel, při najetí myší na obrázek se označí červenou šipkou.

U otázky 5 (přednost zprava) je vtipné, jak v ukázce správného řešení řidič zastaví před křižovatkou aniž by měl nějaký výhled, koukne doprava na dům (protože do křižovatky nevidí) a jede dál.

Další veselá je hned další otázka č.6: Řidič jede po rovné dálnici s protihlukovou zdí na boku rychlostí 130km/h (nebo, vzhledem k velikosti tachometru na obrázku, asi nějakou takovou rychlostí). Objeví se značka „Začátek obce“, za kterou pokračuje dál úplně stejná rovná dálnice s betonovou stěnou vedle. Otázka: Co uděláte? Pravidla jsou celkem jasná, dálnice v obci, rychlost 80km/h. Zamyslete se ale: Je nějaký logický důvod pro zpomalení? Kromě toho, že tam někdo dal tu značku? Tohle je klasická ukázka, co je špatně: Značka říká 80, tak se prostě pojede 80 a nepřemýšlejte proč. Mimochodem si všimněte další zajímavosti, značka Dálnice s dodatkovou tabulkou „Bez poplatku“, za kterou následuje mýtná brána.

No a pokračujeme hned další otázkou číslo 7, která je opět víc cvičením zraku než čím jiným. Najděte na obrázku kamion:

Neměli byste s tím mít problém, vždyť zabírá celých 12 pixelů! Pro jistotu ale po najetí myší na obrázek se kolem něj objeví červené kolečko.

Krom toho z animace nelze odhadnout, jaká je vlastně reálná vzdálenost neviditelného kamionu, ani jaké zrychlení má Vaše auto, tj. kolik času potřebujete na předjetí.

Asi nejzajímavější otázka je ale č.19, ve které podle mého názoru „oficiálně správná odpověď“ nemá oporu v zákoně. Respektive jakkoliv jsem hledal, nikde jsem nenašel, že by vozidlo v připojovacím pruhu mohlo předjíždět vozidla v průběžném pruhu, ani že rychlejší jízda v připojovacím než v průběžném pruhu se nepovažuje za předjíždění. Navíc pro většinu řidičů mi předjíždění připojovacím pruhem když na začátku jedu pomaleji než vozidlo v pravém pruhu, připadá jako dost zrádný manévr, je dost málo času na odhad rychlosti a zrychlení vozidla v průběžném pruhu a snadno se může stát, že vzdálenost která nejdřív vypadala jako bezpečná se ukáže jako krátká.

Poslední otázka č.20 je opět trénování zraku plus znalosti simulovaného vozidla, aneb najděte, zda svítí či nesvítí několik pixelů velká kontrolka.

Třešnička na dortu je češtinářská chyba ve výsledcích testu: „o ŘP by jste nepřišel“.

Můj osobní výsledek těžko říct, protože odpovědi na některé otázky jsem znal předem dříve než jsem test začal dělat a navíc jsem ho dělal vícekrát, protože mi několikrát vypršel čas dříve, než jsem si stihl vůbec přečíst otázku a prozkoumat pixely obrázky, jestli některý z nich náhodou nepředstavuje kamion.


[1] od: Verity × (3.9.2010 18.17:38)
Pecka. Test na nic. Pravidla znám, ovšem při tomhle pidi rozlišení to nemá smysl dělat. Kolem značky "dálnice", bo co to bylo, jsem profrčela tak rychle, že jen vim, že byla modrá, u jízdy mlhou jsem opravdu nestihla najít, zda něco dělám špatně, jestli svítím fakt člověk nepozná. A tak dále a tak dále. :)

Přidat nový komentář