Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Jores has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Jores.php on line 21

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Database has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.Database.php on line 5

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 84

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JoresTemplate_plugin has a deprecated constructor in /www/it-joker.cz/it-joker.cz/includes/class.JoresTemplate.php on line 469
Už chápu, proč Nokia masivně ztrácí podíl na trhu

„Ajťák“ Joker, osobní stránky

Nacházíte se v části webu: Hlavní stránka › Zápisník

Už chápu, proč Nokia masivně ztrácí podíl na trhu

napsal Joker, 9.12.2011 22.18:51, naposledy upraveno 9.12.2011 22.18:51

Byl jsem překvapený z rychlosti jakou Nokia ztrácí podíl na trhu, přestože (podle mého názoru) má v nabídce velmi slušné telefony.

Zkušenosti posledních několika dní opravily můj názor: Telefony jako takové jsou v pořádku, ale software je zoufalý. Neubránil jsem se dojmu, že buď Nokia na vývoji šetřila (na opravdu nesprávných místech), nebo pro její vývojáře termín „uživatelská přívětivost“ je sprosté slovo.

Možné vysvětlení je, že Nokia už Symbian, kterého se týkají mé zkušenosti, definitivně hodila přes palubu.

Zážitek první: Pořídil jsem si telefon Nokia E52 a rozhodl se instalovat mapy do navigace. První negativní dojem, již dříve instalovaná Ovi Suite (kvůli jinému telefonu) se odmítla spustit s tím, že je třeba nainstalovat aktualizaci. „Aktualizace“ de facto spočívala ve stažení aktuální verze, nyní už Nokia Suite, a přeinstalaci. Skutečně nemám rád programy, které samy od sebe přestanou fungovat. Rozpačitý dojem moc nevylepšil ani další krok, kdy po připojení telefonu do USB vyskočila hláška, že pro připojení telefonu mám v telefonu odsouhlasit všechny instalace na které se zeptá, načež se do telefonu nahrálo asi 6 aplikací. Pak se telefon konečně připojil k Nokia Suite, ale pokračování se neslo ve stejném duchu: Před stažením map je nutné nejdříve stáhnout aktualizaci mapové aplikace (všimněta si, kolik aplikací už jsem do čerstvě koupeného telefonu musel instalovat, abych se k těm mapám dostal).

A tady se to zvrtlo. Aktualizace mapové aplikace skončila hláškou „Neznámá chyba -16“ a Nokia Suite začala tvrdit, že telefon nemá mapy anebo jsou poškozené (a odmítala stáhnout jak mapy, tak znovu aktualizovat tu aplikaci), i když v telefonu se aplikace tvářila normálně. Přes Nokia Suite ani nejde odinstalovat nebo nainstalovat do telefonu aplikace, takže jediné řešení bylo aplikaci na dva pokusy ručně odinstalovat v telefonu (první pokus jen na chvíli zasekl telefon a nic se nestalo), pak si ji znovu stáhnout z Ovi Store a v telefonu nainstalovat. Mezitím jsem i zjistil pravděpodobnou příčinu výše uvedeného problému: Nedostatek paměti.

Nokia prostě do nového telefonu (!) nahrála kupu balastu (E52 má v telefonu „jen“ 60MB paměti, něco ještě zabrala Opera Mini), aktualizace mapové aplikace se neobtěžovala si ověřit volnou paměť a po vyčerpání paměti spadla s nicneříkající chybovou hláškou a nechala aplikaci v polofunkčním stavu.

Zážitek druhý: Když už jsem byl u těch aktualizací, zkusil jsem k počítači připojit i Nokii C7. Vybafla na mě jedna aktualizace firmwaru telefonu o velikosti 1,3GB (ano, GIGAbajtu). Přemýšlel jsem, jestli si ze mě Nokia dělá legraci, protože do takového objemu dat se při troše snahy vejde instalace Windows XP na stolním počítači. Naštěstí když jsem zvlášť nainstaloval (zhruba 100MB velkou) aktualizaci map, klesla velikost aktualizace asi na 100MB. Šlo o aktualizaci na Symbian Anna, která oproti předchozímu proběhla celkem bez problému. Až do restartu telefonu, kdy se místo systému objevila černá obrazovka s tím, že se mám registrovat u Ovi a dvěma tlačítky: „Vytvořit účet“ a „Již mám účet“. Žádná možnost to zrušit nebo přeskočit. Potíž je v tom, že daný telefon nemá datový paušál, takže jsem se z něj nechtěl k Internetu připojovat (je opravdu milé, že na obrazovce je upozornění, že aplikace se připojí k Internetu a „na připojení se mohou vztahovat poplatky“, když není možnost se nepřipojit. Moje hlavní obava ale byla, že po registraci se telefon bude pak připojovat neustále). Telefon tak nebylo možné používat- šlo ho vypnout, ale po zapnutí obrazovka vyskočila znovu. Jediná možnost byla vyndat SIM kartu, pak se telefon v režimu offline spustil normálně. Ovšem po vrácení SIMkarty opět naskočila registrační obrazovka. Spustil jsem tedy telefon v režimu offline, zablokoval všechny možnosti připojení k Internetu a restartoval. Registrační obrazovka se asi minutu snažila připojit, pak to vzdala a spustila telefon. A další pokrok, při následujícím restartu přibylo tlačítko „Přeskočit“, kterým se po potvrzení dotazu že skutečně chci přijít o všechny ty úžasné věci dostupné s registrací. Telefon tedy částečně použitelný, jen při každém zapnutí bylo nutné zvolit „Přeskočit“ a „Opravdu přeskočit“.

Celkově mě Symbian Anna moc nenadchl, připadá mi ošklivý a hlavně pomalejší než ten původní. Přičemž vrátit původní firmware nelze (leda neoficiálně flashnout telefon, nebo možná ho odnést do servisu).

Nakonec problém vyřešen tak, že jsem do telefonu dal jinou SIM kartu s datovým paušálem, zaregistroval, následně zablokoval připojení k Internetu a vrátil původní SIMkartu.

Každopádně nechápu, že aktualizace softwaru může učinit telefon nepoužitelným bez registrace na Internetu, nota bene když telefon předtím nemusel mít správně nastavené připojení. Krom toho mají oba zážitky podle mě společný jeden prvek: Program který je otestovaný snad jen na jeden ideální scénář a jakmile se realita trochu odchýlí, sesype se.

Teď přemýšlím, že jsem si možná měl raději vybrat jiného výrobce telefonů.


[1] od: elldor × (17.1.2012 21.06:47)
Hezky popsáno, měl jsem podobných scénářů několik jak se symbianem anna tak i staršímy. Byl sem skoro zapřísáhlý Nokiák ač jsem sledoval ostatní značky a jejich systémy. Tak mi přišlo že Nokii asi omrzel svět a snaží se probouzet ale pořád tápe v temnotě. Držím jí palce ale jsem rád že hodně zapochybyla ve svém postavení, dala tak prostor dál a motivaci i sama pro sebe.

[2] od: maco × (29.10.2013 21.43:01)
Chci se zeptat.Mám E-52 a pořád mám plnou pamět a přitom na internetu nic neztahuji.Co a jak mám vymazat at můžu normálně volat,nezobrazí se mi ani zmeškaný hovor. Děkuji maco

[3] od: rex × (27.1.2015 23.32:47)
Tak jsem po cca 2 letech vytáhl záložní E52 a asi poletí do popelnici jelikož tam zkrátka nefunguje nic!(tedy jakékoliv stažení aplikací)Zlatej android.

[4] od: Joker ® (28.1.2015 9.18:48)
rex: Já bych si ji kdyžtak vzal, jestli má jinak letět do popelnice :-) Obchod s aplikacemi nefunguje logicky, když během těch let skončil jak Symbian, tak i telefonní divize Nokie. Jinak se ale aplikace dají stáhnout z webu a nahrát do telefonu… Samozřejmě ty, které pro Symbian ještě existují. Dnes je to asi nejlepší telefon pro lidi, kteří chtějí klasickou konstrukci (s klávesnicí) a ze „softwaru“ jim stačí telefonování, SMS, webový prohlížeč a nějaký kecálek (instant messenger).

Přidat nový komentář